zariyahcuddless zariyahcuddless
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

Plz help I really don’t understand

Plz help I really dont understand class=

Respuesta :

cc7525725
cc7525725 cc7525725
  • 01-09-2018
John offers the better price
Ver imagen cc7525725
Answer Link
AparriSwag
AparriSwag AparriSwag
  • 01-09-2018

Sara offers the better price.

Sara: 3 cookies is 2.49      1 cookie is x.  that means:

x · 3 = 2.49

x=  2.49 divided by 3 = 0.4

John : 7 cookies = 5.39      1 cookie = y    That means:

y · 7 = 5.39

y = 5.39 divided by 7 = 0.707

Conclusion:  Sara is cheaper than John.

Hope this helps!-Aparri  :)


Answer Link

Otras preguntas

What is 3.100 in written form
what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)
AngleDFG and angleJKL are complementary angles. M angleDFG =x+5, and m angleJKL=x-9. Find the measure of each angle
Population density is the number of people per unit of area. What is the population density of a state that has 1627260 people in 1490 square miles? Round to th
What is 16/8 as a mixed number
60 is 10 times as much as what?60 is 1/10 of what?
what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)
find the product ad quotient of each pair numbers 24.6 and 1.2
Central Subs made 27 sandwiches using 12 pounds of turkey. How much turkey was used per sandwich?HELP ME!
The speed at which a certain computer can access the internet is 2 megabytes per second. How fast is this in megabytes per hour.