Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Prepare 250ml of a 4.8M NaCl solution.
What economic and political issues gave rise to the populist party, and what changes did the party advocate? foner, eric (2014-02-05). give me liberty!: an amer
Teach me how to ''write each rational number in a form a/b where a and b are integers
the men's world record for swimming 1500.0 m in a long course pool (as of 2007) is 14 min 34.56 s. At this rate, how many seconds would it take to swim 0.150 mi
Amira has 3/4 of a bag of cat food. Her cat eats 1/10 a bag per week how many weeks will the food last?
Which of the following was not one of the groups that were unable to avoid the draft during the Vietnam war???? Those college students who were making good gra
how did the english pattern of conquest differ from that of the spanish
what happened after president Clinton sent peacekeeping troops to somalia in 1993?
Read the excerpt from Marbury v. Madison below. If two laws conflict with each other, the Court must decide on the operation of each. . . . [T]he Constitution
A group of men attempted to break two indoor swimming records at once in Minneapolls, Minnesota. Which of the following is the complete subject?