vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

A certain percentage of body fat is essential for the body to function effectively TRUE OR FALSE
There were 300 seats in the school gym. Of the all the seats 120 had stripes and the rest had polka dots on them. What percentage of the seats had polka dots on
Your elevation is 2/5 of the fish's new elevation. What is your elevation? Please help me I'm so confused.
how do you turn these numbers Into one number 19b=190
Why doesn`t aunt georgiana want to leave the music hall? - a. she isn`t finished listening to the flying dutchman performance. b. she is embarrassed about her
What is the correct order of these events? A. Hawaii became the 50th state in the United States. B. The monarch abolished the old religion and the people were l
what is photosynthesis
The space shuttle program began with the flight of the: challenger apollo mercury columbia explorer
Biomedical science career that starts with j
I HAVE BEEN WAITING FOR 20 MIN! A sample of pure iron has a mass of 5 g calculate its volume