ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which element is found in all organic compounds? (AKS 1a) Carbon Magnesium Sodium Sulfer
Determine which of the following Equations illustrates the Commutative Property of Multiplication. * (1 Point) (6) (2) (3) = (3) (2) (6) 2 +8 = 2 (1+4) 7+ (8 +
I’m doing a project for fashion design I don’t understand this question pls help it would mean a lot asap
Gonna post this one last time in hope that someone helps and explains this to me lol.
Select the correct answer. Which element is found in a play that differentiates it from novels? OA. theme OB. setting Ос. stage directions OD dialogue Reset Nex
PLLZZZZZZZ HELPPPP Why were natural landscapes affected by the daily lifestyles of different groups of American Indians in Texas?
What is this species
What is the distance between A and B?​
7(2- 6x) = -196 I having trouble understanding this problem.
18. What is the definition of a molecule? A. A substance that has two or more elements combined B. The smallest unit of matter C. The foundation of all forms of