icslunmelancon icslunmelancon
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jason rented a video game for 2 days for $6. How much would it cost to rent the video game for 5 days?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-11-2018

$6 /2 days = x/ 5 days

using cross products

6 * 5 = x *2

divide by 2

30/2 =x

x = 15

Answer: $15.00

Answer Link
allieballey0727
allieballey0727 allieballey0727
  • 02-11-2018
a day cost $3
multiple 3, times times.
so the answer would be $15
Answer Link

Otras preguntas

Everything a cell does involves proteins. Seven classes of proteins are discussed in Module 3.11. Match each of the classes with one of the descriptions below.
what is the answer to this equation? 2x +3=9​
What is the solution to the equation 2x+4 – 12 = 207
I don’t need an explanation but someone please help
Graph f(x)=[tex]2^{x}[/tex]−1 and g(x)=−x+5 on the same coordinate plane. What is the solution to the equation f(x)=g(x) ? X=?
How could you calculate 23% of a number explain
Which of these equations are linear functions that go through the point (0, 6)? Explain your reasoning. y = 6x y = x + 6 y = x2 +6 y = 2x + 6
An inflatable raft that you have jumped in to escape the monsters has 4500 cubic inches of air inside it when fully inflated. It loses air at a rate of decrease
Mrs. Wei was designing a 6 question True or False quiz. She didnot want there to be more than 2 answers the same in a row.How many ways could the answer key be
Solve for "x" 8.4 over x = 7/5 What does x equal