Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. Explain each step 6+(5+x)
Ned Hermann, creator of the Brain Dominance Inventory, suggests that alignment of what two things is predictive of success and satisfaction in a job?
what theories about how the first Americans arrived?
Erica makes necklaces from beads. Each necklace consists of blue, white and green beads in the ratio of 6 : 4: 1 One necklace needs to have 44 beads. How many o
what tissue sends electrical signals through the body
how do the descriptions of slavery in pargaraphs 7-8 help us to understand it
if you exercise sound reasoning to analyze issues by obtaining and interpreting facts and data, you are demonstrating which competency?
what is the vertex of this parabola f (x)=−(x+3)(x+10)
Explain Why cellular respiration is important to humans
4/5 ÷ 7/15 Give your answer as a mixed number