hopealicea hopealicea
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

4 gallons of low-fat milk cost $13.80 find the cost of 6 gallons of low-fat milk

Respuesta :

bbop66 bbop66
  • 03-04-2016
Divide $13.80 by 4, then multiply by 6 to get $20.70
Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

20.70

Step-by-step explanation:

13.80 divided by 4 and then mutiply by 6 and you will get 20.70

Answer Link

Otras preguntas

Name any two types of mixture which can be separated by centrifuging method. for class six​
If a quadrilateral is a parallelogram, then it’s opposite angles are ?
The length of a cinema hall is 20 m and breadth is 16 m. The sum of the areas of floor and flat roof is equal to the areas of four walls. Find the height of the
Evaluate 6 + 4/a + b/3 when a=4 and b=3.
Explain which region ( New England middle colonies or southern colonies) had the most difficult time farming and why.
Why is sugar an organic compound
A circuit consists of a capacitor of 2 F and a resistor of 1000 Ω. An alternating current e.m.f of 12 V and a frequency 50 Hz is applied. Find; (i) the current
Which nuclide decays more quickly: bromine-80 or magnesium-28?
23 X 4 1/6+37 x 4 1/6
Which nuclide decays more quickly: bromine-80 or magnesium-28?