micha67 micha67
  • 01-01-2019
  • Mathematics
contestada

the total cost C for g grams of igneous rock if each gram costs $3.81

Respuesta :

znk
znk znk
  • 01-01-2019

Answer:

C = 3.81g  

Step-by-step explanation:

If 1 g costs $3.81,

g g cost $3.81×g

The formula for the cost is

C = 3.81g

Answer Link

Otras preguntas

Kayla has a younger sister and an older brother.Her younger sister is 3 years more than a half of Kayla age.Her older brother is 7 years less than twice kalyla
A water tank with 265 gallons of water has a leak. After 5 hours, the tank is completely empty. Select all the unit rates to describe this situation. Answer Cho
The amount W of water used varies directly with the population 'N' of people. City 'A' has a population of 483,000 people and used 37.6 billion gallons of water
Why does the speaker in this excerpt from Langston Hughes's "I, Too" wish to eat at the table?
The endocrine gland that produces primarily testosterone is the
An __ value of a polynomial is a value for which the polynomial is smaller than any other nearby values.
Which three factors we part of European imperialism
Which equation has a solution of 24? -48+12+x=-12 -14+12+x=-12 -31x−41x=-48 -46x+48x=12
question 1: Given that the points (-7, 6), (3, 6), (3, -6), and (-7, -6) are vertices of a rectangle, how much longer is the length than the width? A) 1 unit B
Mario had 9 green,8 red 10 brown 6 orange and 9 blue M &M's. What fraction of the M&M's are orange?