spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Charlie has x state quarters. Ty has 3 more quarters than Charlie has. Vinnie has 2 times as many quarters as Ty has. Write and simplify an expression to show h
19-10x+4=4x-5 i dont understand this equation
true or false all whole numbers are integers
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number . What are the numbers ? Justify your answer
43.586 rounded to the nearest hundredth
Write an equation yo model each situation then solve ! A stack of 12 bricks is 27 in. High. What is the height of each brick
a gardener has 27 pansies and 36 daisies he plants an equal number of each type of flower in each row what is the greatest possible number of pansies and daisie
what is 62.6 rounded to the nearest tenth
83/6 as a mixed number
What was the goal of the Americanization movement?