lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Henry Ford was the first entrepreneur to implement which strategy? A) assembly line production B) discount pricing C) advertising D) minimum wage levels
1. What facts about the Japanese American internment camps do you need to have in order to understand the event's importance to new citizens? 2. Why is this eve
What role did nationalism play in the outbreak of World War I?
1, 2, 4, 8, 16, 32,...a. 48, 80, 128 b. 64, 96, 160 c. 64, 128, 256 d. 46, 92, 184
What is one primary religion and one minor religion jews practice. If they follow Islam, indicate if they are Sunni or Shia Muslims
Which activity is an example of poor personal hygiene
3.You have two summer jobs. At the Burger Palace you earn $8 per hour. At the community center you teach soccer clinics for $10 per hour. You want to earn at le
what is the square root of 8 and why?
what is the value of the expression 4x−y/2y x when x = 3 and y = 3? −3 1 9 18
9 m/s to a total stop. what is the objects acceleration