TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

what are the problems of drinking water in nepal? suggest the possible measures to solve it? In points​
Lusine saw birds and mice eating seeds on the ground. She calculated 12 heads and 39 legs in total. How many birds and mice are on the ground?
The length of a rectangle is twice its width. If the area of the rectangle is 72in², find its perimeter
5 pencils for 15 dollers how much for each pencil
help fast please how far does light travel per second?
Please help me anyone
If you travel 4 miles around a circle with a radius of 1 mile, what is the central angle (q)? A=66 B=229.18 C=114.59 D=240
Which manual therapy technique is more efficient in shoulder mobility deficitproblems
the force of attraction between the earth and objects on it is called..
in a 5th grade class, there are 54 students. 35 play basketball, 22 play volleyball, and 7 students play both. How many students play neither? (69 points)