Midnightscall
Midnightscall Midnightscall
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-03-2019

Answer:

Each cookie costs $.60

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve this problem

Cost over cookies

$9                    x dollars

-----              = ----------

15 cookies      1 cookie

Using cross products

9*1 = 15x

Divide each side by 15

9/15 = 15x/15

.6 =x

Each cookie costs .60

Answer Link
57744148
57744148 57744148
  • 04-11-2021

Answer:0.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

100 POINTS FOR ANWSER Investigating Heat Capacity If you do not have the supplies to do this, look up specific heat. 1) What is it? 2) Find the specific valu
Evaluate the extent to which the lives of workers changed as a result of industrialization during the nineteenth century.
Which scientist was responsible for creating the equation E=mc²?a) Isaac Newtonb) Albert Einsteinc) Marie Curied) Stephen Hawking
which food is the temperature danger zone tdz
The collection of programs on a computer is referred to as
Phosphorus forms a 3- ion, and Magnesium forms a 2+ ion. The formula for the compound magnesium phosphide is: a) MgP b) Mg3P2 c) Mg2P3 d) MgP2
Area model of 1/2 times 1/3
Talk about ida mae life in the south
WILL GIVE BRAINLIEST, 100 POINT QUESTION, PLEASE GIVE FULL ANSWER
solve using elimination -5x+7y=-1 9x-7y=-15