kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

find the diameter of a circle whose circumference is: 1.) 110m​
If I lose 1/10 of something,what fraction do I have left
what does x=, im very stuck on this
convex or concave polygon?
Graphing y=-1/2x+8 y=2x-7
The length of the three sides of a triangle are different prime numbers. If two sides have lengths 3 and 11, which of the following could be the length of the t
In two separate drawers, there are 12 pairs of socks, 9 of which are white, and 7 t-shirts, 5 of which are white. If you randomly select one pair of socks from
What is the name of the element which has 20 proton ? Draw its atomic structure.​
deon buys candy that costs $6 per pound. He will buy at least 11 pounds of candy. What are the possible amounts he will send on candy?
(a) Find the netid and the hostid of the following IP addresses: i. 114.34.2.8 ii. 132.56.8.6 iii. 208.34.54.12 (b) Find the class of the following IP addresse