bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Zoe needs to by beads to make jewelry. For each earring, Zoe uses 3 small blue beads, 1 small metallic bead and 2 large green beads. What is the total number of
The base angle of an isosceles triangle measures 54°. What is the measure of its vertex angle?
What is the absolute value of -2 2/3?
Name one thing each of the societies has in common?
If you were a water molecules in a glass of water how would you best describe your relationship with the water molecules around you
Please! Quick, how may days are in between 12/1/16 and 7/20/20???
The heart is a pump made of 4 chambers
One of the principal goals of all tragic dramas is to arouse ____ in the audience.
Which of these groups benefitted from American trade policy during the early years of the war in Europe?
In conducting internet research, which web address suffix is generally most credible?