cecymar17
cecymar17 cecymar17
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Write an equation.John bought 6 note books at CVS, he spent a total of $13.50.​

Respuesta :

Sevared
Sevared Sevared
  • 03-06-2019
2.25 per notebook because 13.50/6 = 2.25
Answer Link
TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 03-06-2019

Hello There!

6n=13.50

This means that 6 notebooks and some amount represented as n is 13.50

Answer Link

Otras preguntas

Cells use oxygen to produce
Which best completes the sentence? For your first attempt at speaking French, you pronounced that phrase __________ . A. good B. well
How does math connect to science and engineering?
Which rational number is least? 0.66, -4/5, -6/7 or -0.6
The _______ Amendment is the only constitutional amendment that was ratified by approval of conventions in three-fourths of the states. a. Fifteenth b. Eighte
choose the word or phrase that best matches the word in quotations. She was too tired to join the "revelry" A. Somber event B. Noisy partying C. Crowded room D.
How is it possible to have thousands of different proteins when there are only 20 different amino acids?
While giving directions to your office, you wish to describe a road that has many lanes. Which one of the following prefixes means "many"? A. Inter- B. Intra-
Which countries had no imperialistic (empire-building) motives for entering World War II? United States Great Britain Russia Germany
Ginny's house is 20 yards long. She says that the house is 720 feet long. Is Ginny correct