mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

Which is not true about Dr. Martin Luther King, Jr.’s beliefs? King taught that one should resist injustice even if it means going to jail. King believed in civ
What did the United States gain from the Cuban Missile Crisis?
How does tragic love affect teenagers today?
Who said this: "Go then, find me a meet hour to draw Don Pedro and the Count Claudio alone. Tell them that you know that Hero loves me."
please help :) explain how changes made to an electrical system may result in electrical hazards ​
que es una fracción decimal?
Solve the system of equations. If you answer all today I'll award the brainiest.
Explain how you would make use of such an item. Please include drawings, photos and mockups to strengthen your idea.​
11/12-5/6 is it closer to 0/1/2
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER