michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Chemical equation of photosynthesis?
find a whole number x in x/113 so that the ratio is a good estimate for pi
Absolute value inequality.                                                               |2w-5|  ((is less than or equal to))  5
What factors shaped American imperialism?
How do I simplify 9/243
A Japanese beetle has length between 0.3 and 0.5 inches.Find two lengths that are within the given span. Write them as fraction in simplest form?PS NO ONE HAS D
What is 14 hours after 3 : 00 a.m?
Help me solve this:5 hundreds x 10 = ________ hundreds= ______
a farm had 35 cows if the ratio of cows to horses was 7:3 what is the combined amount of cows and horses?
Please help for answer 56/125-177/625=