trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

The difference of six times a number and seven results in 35. Identify the steps necessary to solve the equation. Add 7, and then divide by 6. Divide by 6, and
Why did colonists from South Carolina attack St. Augustine?
is $24 saved after 3weeks equivalent to$52 saved after7 weeks
Which statement about direct objects is true
sixteen is seven plus 3 times what is the number
Specialty tshirts are being sold online for $30 each plus a one time hadling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of tshirts bought. What fu
At the moment i am tackling the cs50x projects and i need a little bit of help with problem set 1, the 'greedy algorithm'. I am unsure why my program doesn't wo
how do you write 82,340,625 in word form
ahas 36 coins. this is 4 times as many coins as scott has.how many coins does scott have?
The first Americans were