jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

what two events helped bring about the Renaissance
what is the interquartile range for the data set 4,7,7,3,5,2,6,7,9 the answers are 3.5, 5.6, 7,9
According to Locke , how are governments formed?
Ryan owns three eights of a florist shop worth 76000. what is the value of Ryans share of the business?
When talking about economic resources, capital refers to which of the following?
are tomato's a fruit or a vegetable ?
In my textbook it states that five basic needs of a biotic element are oxygen, water, food, energy, and suitable habitat. My question is are anaerobic organisms
Find the exact value of sec(5pi/ 3) and and sin(7pi/6)
Which best describes the relationship between colonists and American Indians in the early days of the Georgia colony? A-The relationship was good due to the po
1. What is work done in holding a 15kg suitcase while waiting for a bus for 15 minutes?