ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

A worker in a sunglass factory can make 50 frames or 100 lenses per day. There are 90 workers. How many workers should make lenses?
is the decimal form of 13/3 a rational number.
The moon is about 240,000 miles from Earth period what is the distance written as a whole number multiplied by a power of 10
I need help with (-2)^5 + (-5)^2
Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
4.44 4.044 greater or less
is 7 over 9 , 5 over 12, and 5 over 8 terminating or repeating decimals? and what are they in decimals? please explain..thx :)
What motivated Europeans to begin looking to distant lands?
The GCF (Greatest Common Factor) of 45 and 75. Show your work too. Thanks for your help!
Simplify and show your work -8 + 4i / 4 - 4i