makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

you were tasked to assist your younger siblings in their school work you also have difficulties with your school works how are you going to apply self-discipli
ANSWER FAST!! Suppose I deposit $500 into my bank account that earns 3% interest per year. Is the total amount in my bank account per year a linear relationship
Molly claims that she doesn’t have to proofread her code for typos because the interpreter will catch her mistakes for her. Is she correct? A. Yes, the compiler
Which number is less than 0.125? A. 0.127 B. 0.136 C. 0.126
Please do 1-5! giving 5 stars and thanks if right! also its easy! do the short Answer one. (science)
Can someone tell me the answer to this???
Who knows how to do this
How should raw animal proteins be stacked prior to cooking? based on first in-first out principles according to freshness in a separate cooler from all cooked f
If 5x+8=10 for some value of x then what is the value of 10x+16 for some value of x?
What does a structured form poem consist of