mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

I need help! I need the time written out in Spanish.
who was the first people to live on earth surface?
Express as an ordinary number. 3.85 x 10 -3 = 0.00385 3,850 0.385
What perspective looks at social institutions in context of how they contribute to the stability of society?
Which fraction has a value that's equal to 7⁄8? A. 56⁄8 B. 21⁄24 C. 15⁄8 D. 49⁄64
Four people share 2/3 pound of peanuts. What fraction of a pound of peanuts does each person receive?
When more sensory neurons are tuned to a particular feature of a stimulus, the organism will:?
What is the name of the group of elements that are human-made and do not occur in nature?
In at least one hundred words, describe point of view in Gandhi's The Story of My Experiments with Truth, and how this affects the narrative.
What does relative dating mean?