Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help. Explain please.
Why must fresh bacterial cultures be used in a gram stain? (5 pts)?
Which term names two chromosomes that look alike under a microscope?
antoinette bouht 2 2/3 pounds of grapes. if she bought bannanas that weighed 1 1/4 times as much as the grapes, how much did the bannans weigh?
Paul bought 9 total shirts for a total of 72 tee shirts cost 10 and long sleeve shirts cost 7. how many of each shirt did he buy?
Which of the following is a possible measurement of velocity? A. 25 m B. 25 m/s C. 25 m east D. 25 m/s east
antoinette bouht 2 2/3 pounds of grapes. if she bought bannanas that weighed 1 1/4 times as much as the grapes, how much did the bannans weigh?
Identify the independent and dependent variables in the gummy bear experiment
Plant hormonal regulation differs from animal hormonal regulation in that _____. plant hormonal regulation differs from animal hormonal regulation in that _____
One of the keys goals of the 1913 federal reserve act