janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

A music player was marked down by 1/4 of the original price. a. If the sales price is $128, what is the original price? b. If the music player was marked up by
The wade Davis bill increased the power of?
Rosa was looking for patterns to help predict the products of chemical reactions. She recorded three similar decomposition reactions in the table.
Two step equations -5n+8=-7
Find the area please don’t lie to me
Round 5.19424860514 tho the 6 decimal
Red flowered snapdragons are crossed with white flowered, producing all pink snapdragons in the F1. What would you expect if you crossed red with red? Select
the concept and full method
As a result of the Treaty of Paris of 1763, ) France lost all of its possessions in North America. most of Spain's New World empire was transferred to France. N
Steve made a sign for his room that is shaped like a triangle. It is 4.5 feet long and 3 feet high. He wants to make another sign that is shaped like a triangle