saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

Complete the table below. Rewrite each power in expanded form using repeated multiplication, and then evaluate the expression to find the equivalent value. i ne
After a rainstorm, Tom notices that it is now cooler in front of building 8. Why does this happen
The instructions on the bag of concrete mix say to add 2 gallons of water to each 8 pound bag of concrete mix. How much concrete mix is used per gallon of water
summary about down hill on a bicycle story​
rewrite the following expression using only addition: 4x-2y-8
where did james k polk suggest the border between us and mexico should be
Graph the triangle ABC with the vertices A(-4,1), B (-2,1) and C (-1,-2)
who was the first president of Jamaica ​
what Room canenternobody​
$444,567 Revenue, $400,500 Expenses. Net Profit?