jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

A study investigated about 3000 meals ordered from Chipotle restaurants using the online site Grubhub. Researchers calculated the sodium content (in milligrams
You are standing at the edge of a cliff which is 40 m tall. You throw an apple up with a speed of 15 m/s, and it accelerates downward at 9.81 m/s^2. How long do
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)
How can you use an equation to make a prediction from a pattern?
List 1 inherited trait that is ONLY based on genetics and is NOT affected by the environment in any way.
Something times 3=-180
Aiko says to find the LCM, you can just multiply the two numbers. As a teacher, how do you respond?​
Write the equation so that a = 1: x2 + -6 x = -13 Complete the square: x2 – 6x + = –13 +
Which of the following functions is most likely to have the smallest value for yifx is large? (Assume & is positive) O a direct variation function with a sm
2/3m^5 - 5/7m^5n^8 I need an explanation of this problem.