lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Given that ∠ABC is bisected by BD→, m∠ABD = 5(x + 3)°, and m∠DBC = (2x + 45)°, find x and m∠ABC.
Tito is nervous about his psychology exam. He studied hard and wants to do well, but still has some test jitters. What are some possible psychological reactions
someone please help asap SERIOUS ANSWERS ONLY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
someone please help ASAP!!!!!!! SERIOUS answers only
Using the Internet, your textbooks, and the library, research diabetes. Write a five paragraph essay introducing the anatomy of the endocrine system, the part o
How was the United stages responsible for the Cold War
Which of the following could be the ratio of the length of the longer leg of a 30-60-90 triangle to the length of its hypotenuse? Check all that apply
What rhythm and blues artist is known as much for his "beat" as for his songs?
In a ____ attack, the attacker attempts to use scripting commands in the url itself, or through a device, such as a web form, to gain administrator, or some oth
Really need help!!!!!!