kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

What was the Installment plan?
4 feet 6 inches - 2 feet 4 inches = feet inches
I need help again plz
2. What question was resolved with the Great Compromise?
Shopify has recently become Canada’s largest company. In the past 5 years, its stock price has climbed from $25 to $1000. If this same rate of return continues
For this exam review lab exercise, you will develop a program that fixes faulty data in a one-dimensional array of integers. Faulty data is represented by a val
Consider the equation shown. 43 ⋅ 822n=24 What is the value of n ?
True or False. Pennsylvania colony was created by William Pennsylvania and restricted who could live therePlease help!!Whoever answers quick and CORRECT gets br
How many solutions does the system have? y= 4x + 5 - 8x + 2y=10A. Zero. B. Infinitely many. C. One. ​
Jenny remembers her 25th birthday party vividly and recalls how her parents surprised her with a brand new necklace. This is an example of a(n) _____ memory.