alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

carbohydrates provide the body with
Why can't chemical changes be reversed?
Y=<-4x -3 what is the answer
Why is being able to amend the Constitution important?
Some portion of the milk produced in the United States comes from cows treated with genetically manipulated hormones that increase a cow's milk production. This
Why do most wealthy nations have much higher tax rates than the United States does? They steal money from their citizens. They spend much more on their armies.
Which statement does not describe conditions that led to the War of 1812? A.England still had forts in territories west of the Appalachians B. British sea capta
Air offers________ to the motion of objects through it
The celebration of Kwanzaa was meant to
The 1905 massacre of protestors outside the czar's palace in St. Petersburg, Russia, is known as _____.