misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The graph below is of directional selection. Which statement can be supported by the evidence shown in the graph? A Directional selection occurs when phenotype
Complete the square to the problem X^2+6x-16=0
I prefer familiarity and routine at work to novelty and variety. Agree, Mostly Agree, Somewhat Agree, Slightly Agree, or Not at all true. For a restaurant.
A surface wave is a combination of what two waves? A. Two transverse B. A transverse and longitudinal C. A transverse and light D. Two longitudinal
Your best friend is getting married and he asked you to give a speech at the wedding reception. Using at least 5 words from the vocabulary list this week, writ
Someone please help I’m stuck!
In Antigone by Sophocles, Antigone is aware of the deadly consequences of burying her brother Polyneices against the king’s order.Yet she goes forward with it a
I need help with this question, thanks! What does one today equals two tomorrows mean? Do you agree with it? Why or why not?
the main reason for the cut in oil production by opec was its goal of maximizing oil profits through
What factors of 24 add up to -4