ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

how much would i have after 3 years if i invest $400 at 5% interest rate?
2. Imagine you have just baked a pizza in the oven. You've only let it cool for a minute, but you're hungry and you want to take a bite. To minimize your chance
When 4 times the number X is added to 12, the result is 8. What number results when two times x is that at 7?
what is -9/12 - (-7/4) plz
AlCl3 and NaNO3 Balanced Equation Total Ionic Equation Net Ionic Equation
What was Mario cuomo then New York State governor referring to when he said No foreign people or force has ever done this to us until now we felt invulnerable
The ratio of boys to girls in a class is 4:3. There are 35 students in the class. How many more boys than girls are there?
Why is being a friend a tremendous thing?​
How does the interaction between Roger and Mrs. Jones in paragraphs 33-41 contribute to the overall meaning of the story? The woman was sitting on the day-bed.
Which of these cells would have the least Telomerase activity?