meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

At the farmers market, you can buy 3 jars of honey for $12,6 jars of honey for $24,or 9 jars of honey for $36.what is the constant of proportionality for buying
what type of angles are <5 and <16
On a map, the scale is 1 inch = 125 miles. What is the actual distance between the two cities if the map distance is 2 3/4 inches?
for positive acute angles A and B, it is known that cos A=9/41 and tan B=21/20. Find the value of sin(A+B) in simplest form.
What is the concentration, in percent by volume, of 15.3g of solute in 2,650.0g of solution? a. 0.58% b. 5.8% c. 0.0058%
How are humans making greenhouse gases of our own?
World War II Quiz PLEASE HELP The League of Nations did not aid _________ when Italy threatened it.
1) Why is being in a class with closed windows dangerous? 1
no links please!!!!!!!!!!!!!
find the value of x answers: 20 80 90 100