ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Urbanization and immigration kept United States factory workers available. a. True b. False
what is 3/26 in simplest form
Suppose the circumference of a circle is 2pi what is its area?
A trait in a species that results in it being better suited to survive and reproduce in its environment is called a ______.
explain how to find which is greater 1/4 of 12 of 1/3 of 12
11. What was the Gulf of Tonkin Resolution? A. An authorization for the president to use military forces in Vietnam B. A promise to aid the govern
An exothermic reaction _____. absorbs heat absorbs light releases heat releases oxygen
2x < 2 What is the value of x?
The location of the water table is subject to change true or false
questions are from the scholastic story works, the cow's horn. how does alfie feel about trying out for the soccer team?