Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Name two cell structures found in plant cells but not in animal cells, and describe their functions.
For the first time, the U.S. was viewed as?
What can you do to improve your peer relationships?
Research shows that the combination of __________ and __________ can reduce the risk of death in a collision by up to 80%.
A town is debating to put curbs along streets. The ratio of town residents who support the act to those who appose is 2 to 5. If 210 people were surveyed, how m
If a balloon is left in a closed car on a hot day, what will happen to it?
How many times can 72 go in 92?
The massacre of thousands of Armenians by the Turks in 1915 is considered an early example of __________. Question 8 options: A. the effectiveness of surpris
-Which example shows a violation of someone's First Amendment rights? Congress insists that animals slaughtered by kosher butchers meet the same inspection stan
What did France hope to achieve during the peace treaty negotiations at Versailles? Question 16 options: A. additional colonies in Africa B. economic stab