keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Would a graphic drawing board count as a DLNA device or bluetooth?
Explain why most metals are malleable and ductile but ionic crystals are not
NEED HELP ASAP 1) Match the the example to the term. 1. car - symbolizing more freedom for a teenager 2. "Interest rates will be rising higher and higher. B
Why did peter ask such question? The Bible question
During the renaissance period, much surgery and dentistry was performed by
A situation in which an adult patient understands the risks involved in not having a procedure or treatment performed is known as:
30 x what will equal 100
Why did president jackson support policy of moving native americvan west of the mississippi ricver?
Which statement about the reliability of information on the Internet is false? A contributor’s credentials show that he or she is likely to provide reliable
a uniform path of width 2m surrounding a pool 20m×16m is to be paved with marbels of side 10cm ×8cm each. if marble cost Rs 5 find the cost of paving the path.