forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

a motorcycle shop maintains an inventory of four times as many new bikes as used bikes. if there are 64 new bikes,how many used bikes are now in stock
what is the shape with 9 sides
What is the formula for phosphorus pentafluoride?
what layers contain the densest materials
Modernist works could best be described as:.
Which body of water is one of the sources of the Nile River? A. Congo Basin B. Red Sea C. Lake Victoria D. Mozambique Channel
What sugar is found in RNA?
The sum of three integers is 92. The second number is three times the first number. The third number is ten less than twice the first number. Find the integers.
what is the inequality sign for "at least"?
600 is 5/9 of what number