machin24
machin24 machin24
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 5 notebooks for $4.00. How much is it to buy 12 notebooks?

Respuesta :

dsdrajlin
dsdrajlin dsdrajlin
  • 09-10-2020

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

Step 1: Given data

5 notebooks are worth $4.00.

Step 2: Establish the appropriate ratio

The ratio of notebooks (n) to dollars (d) is 5:4.00.

Step 3: Use the establish ratio to calculate the price of 12 notebooks

12 n × ($4.00/5 n) = $9.60

12 notebooks are worth $9.60.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me out with 2-5. It would really help
-(4p-19)=27 solve for p show all work please
It was 89°F at 9am in Phoenix. By 2pm, the temperature had risen 22°F more. What was the temperature at 2pm
Rank the following in order of increased size? A. Proton B. Nucleus C. Electron D. Atom
A 9-foot piece of wood is cut into 5 equal sections. Which equation shows how to find the number of feet in each section?
1.Why is there more mass in a metal spoon compared to a plastic spoon?
If two of the cations have similar rf values how will you be aple to determine the difference
The short/ rod-shaped bacteria that produces tetanus, typhoid fever, tuberculosis, and diphtheria is known as ____
which of the following development helped Buddhism spread?
The school of buddhism which actively seeks conversions is quizlwt