Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

whats the relationship beetwen diet and ostheoporosis
PLEASE HELP! WILL UPVOTE! Which ordered pair is the solution to the system of equations? {2x−y=−5 {x+3y=22 (7, 19) (4, 9) (8, 21) (1, 7)
Organisms must maintain homeostasis because cells function best when internal conditions A) change at regular intervals B) remain within a limited range C) refl
Does the following system have 1 solution, no solutions, or infinite solutions? y=2x+6 and y=8x+6 1 solution No Solution Infinite Solution
Knowing when to use "less" and "fewer" is often something people find difficult. Which of the following sentences IS WRONG? A. I get fewer hours of sleep these
The speed of light in water is 2.25 x 108 m/s. What is true about the index of refraction of water?
What muscle moves urine through your urinary system?
If the side lengths of a cube are 16 feet, what is the correct way to write the expression to represent the volume of the cube in exponential form?
All of these would be economic effects of the civil war except
What is 38 divided by 123