estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the equation? 305p equals 1,525
Artists will often add which principle of design to provide interest in liven the unity of a work art
Which of the following statements is FALSE? a. Nonbottleneck resources have slack capacity. b. A bottleneck resource must have a utilization of 100%. c. Nonb
An effect of the steamboat’s popularity was that
roduction records indicate that 2.8​% of the light bulbs produced in a facility are defective. A random sample of 30 light bulbs was selected. a. Use the binomi
What is true concerning the lines graphed by the system of equations shown below?​
A population has a mean of 84 and a standard deviation of 12. A sample of 36 observations will be taken. The probability that the sample mean will be between 80
What is the charge of the nucleus in an atom of oxygen-17
y = 3/5x + 1, 5y = 3x - 2, 10x - 6y = -4 is it perpendicular, parallel, neither
Why are rain and clouds common in a low-pressure system?