velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

What are three adaptations that allow fish to live in water?
How old do you have to be to work at dunhams?
HELP PLEASE! The Gulla family books a hotel in Naples, FL for vacation. There are 2 adults and 3 children. They plan to check-in on Friday 6/16 and check out on
Our main source of energy is the sun. True or False
A rectangle has vertices at these coordinates. (2, −2), (2, 5), (−1, 5) What are the coordinates of the fourth vertex of the rectangle?
What is the importance of huck preparing his own death?
Your answer is incorrect. the price of an item has been reduced by 55% . the original price was $61 .
Why do you think the male reproductive system produces so many sperm cells?
Please help really needed
PLZ HELP URGETLY!!!!!!!!Let u = 14. What is the value of 4u? A. 10 B. 18 C. 56 D. 144 Elliot wrote this expression to describe the total number of