adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this question now
The quote, "There is no liberty if the judiciary power be not separated from the legislative and executive," best reflects the philosophy of Oliver Cromwell. Ba
what theme is supported by the excerpt?
Tabulate differences between hay and Silage​
Arrange the systems of equations in order from least to greatest based on the number of solutions for each system.
what theme is supported by the excerpt?
Calculate the volume in liters of a M mercury(II) iodide solution that contains of mercury(II) iodide . Round your answer to significant digits.
what was the corporal doing​
the figure is cut into 6 equal pieces shade 1/3 of the figure.
You've written a new song for your band. Your rhythm guitar player says she loves the melody and the pulse, but the song needs more behind it. How will you set