hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

How many joules are needed to warm 45.0 grams of water from 30.0 degrees C to 75.0 degrees C?
What is Linear Mime?
what is 612.39 round to the nearest hole
which of the following choices best describes why the founding fathers decided that the united states should be a republic ? a)They wanted people to have power
how did Renaissance art use humanist ideas
A gallon of latex paint can cover 300 square feet. Felix has a pentagonal room in which all the sides have the same lenth of 10 feet thr room has a 8 foot celin
3x+2y=4 4x+5y=17 What is the value of x and y?
How do you express height in feet by only using a mixed number
the measure of two complimentary angles is in the ratio 1:9. what are the degree measures of the two angles
how did john adams change the world