jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

which area has the most accessible oil reserves?
Tenochtitlán was the capital city of the Aztec Empire and was located: In the desert On an island In a marshland Between two mountains
diary menggunakan bahasa inggris singkat dan arti
How is the U.S. population changing? (1 point)The number of older Americans is growing. Women will soon outnumber men by about 2 to 1. The number of middle-aged
As part of a class project, mesut collected $126 in donations for a local hospice. That amount was 7% of the total amount collected by the class. How much money
3(2y+8)=60 solve for y
what 3 prime numbers times together to make 231
The table shows exam scores of students who watched a certain number of hours of television per week: Hours of TV 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Exam Score 98 96 95 94 90
5 miles equals How many yards?
to imagine the visual form of an object or situation that one cannot see