bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

A dog has three puppies. Spot weighs 12 ounces. Rascal weighs 9.5 ounces. Socks weighs 10.2 ounces. What is the total weight of the litter? *
Explain the Continental Divide
1. An arrow is shot with an initial velocity of 60.0 m/s at an angle of 30.0° above the horizontal. What is the maximum height it will reach? a. 23 m b. 46 m c.
what are the sides of the isosceles triangle​
Write the recurrence relation for the nth term which is defined by multiplying the prior term by 3 and subtracting 12.
A recipe for trail mix calls for a ratio of 4 to 1 of M&M's to sunflower seeds by weight. How many ounces of sunflower seeds will there be in this mixture i
Use the fundamental theorem of algebra to determine the number of roots for each polynomial function shown. f(x) = (x2+6)2
describe the levels of biological organization
Which of the following is a solution to the equation. X^2 x^2 -6x+5=0 A: -5 B: -1 C: =1/5 D: = 5
Evaluate the expression when a=-7. a^2+4a-2