rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

38 is 0.02% of what number
which choice is an example of an independent clause? a. who i asked to be in my new club. b. i wanted to start my own school club. c. because our school had onl
Which of the following words is a homonym of bare? a. bear b. filled c. barren d. show
How were monasteries usually financed? By a special order of clergy known as monks By the bishop and those living in the dioceses Through donations made by t
Joining two or more independent clauses creates a(n) __________
A fifth-degree polynomial with leading coefficient 4
how is media plagiarism different from academic plagiarism? i. media plagiarism involves professionals in a public forum. ii. academic plagiarism involves stude
There are 6 and 2 over 3pounds of walnuts in a container, which will be divided equally into containers that hold 1 and 1 over 3pounds. This would fill ____ and
What sentiment is conveyed by these sentences from the passage?
Urgent help please can have any of these