rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

Write a paragraph on the history of music and write 3 reasons why it is important
Four identical point charges (+6.0 nC) are placed at the corners of a rectangle which measures 6.0 m×8.0 m. If the electric potential is taken to be zero at inf
find the sum of the following ap .1) 1/15, 1/12, 1/10,....,to 11 terms​
What are some changes that can occur in ecosystems?
A. Discuss which of the four phases in the food chain you think is the most important part of the chain. Explain why you believe this is true using at least 2 c
Proved thatV = u+at​
Which store has the lowest delivery charge?
Syrus is buying a tent with the dimensions shown below. The volume inside the tent is 4.5 m34.5\text{ m}^34.5 m34, point, 5, start text, space, m, end text, cub
What are Odysseus thoughts and observations when he makes landfall in Ithaca?
What is chemical compound