caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Which statements describe both graphic novels and comic books?
Access how the nervous system helps The muscular system controls heart rate,digestion, and respiration
Larisa buy 5 hats for 9.99 per hat.how much does he spend
If 120 million roses were sold on Valentine's Day, and 75% of the roses were red, how many red roses were sold on Valentine's Day
Anna has 11 books and expects to buy 5 books per month. Mauricio has 67 books and expects to give away 2 books per month. For what span of time will Anna expect
Is Magnesium sulfate ionic it covalent?
Nicole has 15 nickels and dimes. If the value of her coins is 1.20, how many of each coin does she have?
During the tenure of he 5th us president , the country acquired florida and maine , and warned europe to forget about interfering in the americas
When might you complete a 1040EZ?
i need to know the answer