mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Tessa's class had a math exam
what is the answer to x - 8 < -2
Using enslaved workers enabled slaveholders to o hire more free labor. o increase profits. O retire early grow new crops.
5 Songs that Best Represent Me Song #1: Artist: Explain why this song represents you: Song #2: Artist: Explain why this song represents you: Song #3: A
In a 2010 study, people found more mistakes when they marked essays with a pen of what colour? A. Blue B. Red C. Green D. Black
Which element provides strength to bones? sulfur phosphorus nitrogen hydrogen
Résumés should include the following: your contact information education history family history work history
what do i put the box like <6 but with the line under? cause when i checked if it was right it said it was wrong
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME I DONT GET IT
Non-repellent insecticides that are applied to cracks and crevices inside and outside of the restaurant are called O undetectable liquid insecticides O balkraps