aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct pairs of triangles. The measures of two angles of pairs of triangles are given. Which pairs of triangles are similar? Triangle 1: 55°, 45° Tr
The ____________________ is held to allow voters to select from among the candidates from each political party.A. Primary elections and caucusesB. Political par
3x=4x/6x 6x=56x 8x=56d
"Eat Healthy Stay Healthy" is the slogan to keep oneself healthy and active. H are some sources of healthy food: BERRIES, FRUITS, VEGETABLES, GRAINS LENTILS and
what connection between sheriffs experiment and Sachs experiment is revealed in paragraph 8-10
How many one PGAL need ATP and NADPH
please answerrrrrrrrrrrr
5. During the night, a child hide himself at the corner from his mother who wanted to bit him. The mother came with a torch calling him, but the child could onl
54321 code in english language​
correct the following sentence using proper grammar: i will going 2 shop too buy icecream