bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

What is the term used to describe a person who served a ruler or prince? a. courtier b. Renaissance man c. humanist d. sprezzatura
If the sperm gamete that fertilizes an egg has a(n) _____ chromosome, it will form male offspring. X Y XY XX
What did Booker T. Washington believe that the best strategy to end racial segregation was for African Americans?
Is "supercalifragilisticexpialidocious" a real word or just a random phrase said in Mary Poppins?
what is 800 10 times as much as-------
What is the term for the basic plan for the United States government?
which is another way to write the number 47
whats the prefix in the word unafraid
What is 72/100 simplified
Gaetano spent $37.80 including tax on a pair of jeans how much did the jeans cost if there was an 8% sales tax